Porodní poranění

Po vaginálním porodu může dojít k určitému poranění měkkých tkání rodidel, zvláště pokud žena rodí poprvé. Nejčastěji se jedná o drobné oděrky a praskliny na poševní sliznici. U určitého procenta žen se mohou vyskytnout v pochvě, na genitálu a hrázi větší poranění, která vyžadují sešití.

Za určitých okolností je při porodu třeba (po zdůvodnění a se souhlasem ženy) provést tzv. epiziotomii (nástřih hráze). U nás není tento zákrok prováděn rutinně v rámci prevence, ale vždy pouze indikovaně, v případě nutnosti urychlit porod z důvodu tísně dítěte nebo zamezit většímu poranění matky.

Aby bylo možné porodní poranění minimalizovat, je možné tkáň hráze předem, již během posledních týdnů těhotenství, připravovat. Lze provádět preventivní masáž hráze za pomocí prstů a vhodného masážního oleje či lubrikačního gelu na vodní bázi anebo je možné využít cvičební pomůcku např. Aniball. Pružnost měkké tkáně rodidel je možné podpořit včasnou péčí o jizvu po předchozím poranění a sanací poševního prostředí v případě opakovaných výtoků z pochvy, cvičením svalů pánevního dna, homeopatickými léky či bylinnou napářkou. V průběhu porodu pak teplými obklady přikládanými na hráz (mohou být i bylinné), napářkou, teplou koupelí, a šetrným pomalým porodem hlavičky s chráněním hráze.

Po porodu je třeba zjistit, zda nedošlo k výše uvedeným poraněním a v případě jejich přítomnosti je adekvátně ošetřit. Vyšetření se provádí pomocí gynekologických zrcadel (stejně jako běžné gynekologické vyšetření). Drobnější poranění se ošetří hojivým zásypem, poranění většího rozsahu (praskliny a nástřih) je třeba zašít. K šití se používá šetrný vstřebatelný steh (stehy se nevytahují, vstřebají se v průběhu 4-6 týdnů, pouze se kontroluje hojení rány).

Ošetření provede buď Vaše porodní asistentka nebo lékař, vždy v lokální anestezii. Pro lepší komfort, úlevu od bolesti a strachu z ošetření vám můžeme nabídnout využití Entonoxu tzv. rajského plynu.

Jak správně pečovat o poporodní poranění:

  1. Zásadní je hygiena – doporučujeme používat vhodné mycí gely určené na rané období po porodu a sprchování po každém použití toalety.
  2. Správné poporodní vložky a pomůcky – důležitá je častá výměna vložek, případně studený obklad při otoku, správné poporodní kalhotky, volné oblečení a zajištění volného přístupu vzduchu.
  3. Nebojte se na poporodní poranění podívat, dotknout se ho a sledujte proces hojení.
  4. V případě jakékoliv pochybnosti zavčas informujte porodní asistentku.
  5. Využijte možnosti bylinných obkladů, oplachů, bylinné tinktury, sedací koupele, aromaterapie, homeopatie a dbejte na správnou životosprávu.

Ve většině případů se poraněná oblast hojí bez problémů. Avšak v případě, že se poporodní poranění správně neošetřuje, může dojít ke zjizvení nebo deformování zhojeného poporodního poranění. To může následně způsobovat bolestivost v daném místě a při pohlavním styku, což může zásadně narušit intimní život ženy.

Proto doporučujeme cílenou předporodní přípravu a důslednou péči v poporodním období. Rádi Vám budeme v této problematice průvodci a poradíme Vám více na našich kurzech a konzultacích.

Všechny kroky