Rozhovor se Zuzanou Trnkovou – autorkou výstavy v naší porodnici

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s malířkou Zuzanou trnkovou, která pro naši porodnici připravila výstavu obrazů nazvanou Rozsviť se zevnitř. O tom, jak se paní Trnková k malbě dostala, o tom, co její díla vyjadřují, a také o tom, jak a proč vybrala obrazy právě pro naši porodnici.

 

1.     Řekněte nám něco o sobě. Kdo jste a jak jste se dostala k umělecké tvorbě?

Jsem malířka obrazů, které tě vnitřně pohnou ke splnění přání. 

Své umělecké počátky datuji asi 20 let zpět, k ZUŠ v Klatovech, kde se moje výtvarné vyjádření začalo formovat. Vystudovala jsem propagační výtvarnictví v Písku a bakaláře získala na Sdružených uměnovědných studiích FF MUNI.

Zajímám se také o osobní rozvoj. Dnes je to všemi omílané téma, které ztrácí hloubku. V r.  2008, kdy jsem se o něj začala zajímat, to tak ještě nebylo. Pozorovala jsem tehdy, jak se projeví to, co změním uvnitř, navenek. Později jsem našla svůj způsob jak propojit sny a výtvarné techniky. A tím jsem propojila vše, co jsem se naučila, do nového celku, který mi dává smysl.

Zásadní posun přišel v r.  2015 s mým současným partnerem a první dcerou, kdy jsem ukončila předchozí podnikání a začala se věnovat olejomalbě. Splnila jsem si také sen a do obrazů začala vsazovat minerály, které mne vždy fascinovaly.

Zuzana Trnková

2.     Jak tvoříte? Jaké používáte techniky a kdy tvoříte?

 Každý obraz má svůj čas, příběh, jak vzniká. Někdy najdu minerál (křišťál, achát, růženín ap.) a vidím v něm obraz, který chce být namalován. Mohu ho namalovat hned, jiné kameny mám třeba i několik let, než ucítím volání, že je čas obraz vytvořit.

Maluji také na zakázku obrazy, které plní přání. Ty tvořím ve spolupráci s klienty. Poslouchám, jaké mají sny a pozoruji, co je za nimi, to opravdové. Těmto snům pak dávám barvy a tvary. Ze zkušenosti mohu říci, že se sny opravdu plní.

Všechny mé obrazy propojuje vlna, na které tvořím. Nejde to uspěchat. Někdy mne i vzbudí nutkavá myšlenka a tak jdu malovat.

3.     Co mají Vaše obrazy vyjadřovat?

V mých obrazech se objevují figurální i abstraktní témata Ráda je kombinuji s minerály, které působí na psychiku člověka.

Maluji především pro podporu, předání informací, pro uvědomění si univerzálních principů přitažlivosti a propojeností...

Kolekci na podporu porodu, která je součástí výstavy, jsem namalovala v r.  2016, po mém prvním porodu. Cítila jsem se tak plná života, síly, která mnou prostupovala po tom silném, transformačním zážitku. A chtěla jsem tuto svou zkušenost předat. Přála bych tento zážitek každé ženě, která o něj bude stát.

Výstava Bohunice

 4.     Řekněte nám něco o výstavě Rozsviť se zevnitř, kterou jste připravila pro naši porodnici.

Základem vystavených obrazů je právě výše zmiňovaná kolekce na podporu porodu. Obsahuje 5 obrazů: Sílu ženy, Lásku, Harmonii vztahu, 4 tváře ženy a pochopení. K nim jsem nakombinovala další obrazy, které se hodí k tématu. Něhu, naději, laskavost, Odvahu.. Sama jsem nyní chvíli po 3. porodu a tak bylo snadné naladit se na to, co nám může udělat dobře.

Na podlaží gynekologie jsme instalovaly obrazy, které podporují naději, životní cyklus a abstraktní témata. Pohlazení barev a linií. Pro podporu při nemoci nebo náročných chvílích v životě…

 5.     Je něco, co byste chtěla našim maminkám, pacientkám a personálu vzkázat?

Ti, kteří dávají péči druhým – ať už maminky, nebo pečující profese, sami potřebují péči a podporu. Výstavu jsem realizovala právě z tohoto důvodu. Věřím, že vám projasní den. Když jsme vyživení, můžeme pečovat snadněji... Naopak, když je náš pohár prázdný, nemáme z čeho dávat.

 Výstava je prodejní, můžete si tedy obraz, který vás nejvíce zaujme, koupit domů a mít podporu nablízku. Část výtěžku věnuji na rozvoj Centra porodní asistence. Jejich činnost mi dává smysl. Sama jsem si užívala kontinuální péči a podporu porodní asistentky ve všech 3 mých těhotenstvích, během porodu i po něm.  

Je mým přáním, aby ženy při porodu našly svou sílu, porodní asistentky spolupracovaly ve vzájemném respektu s doktory a všichni byli podporovaní a v souladu.

 Obrazy jsou zde i jako poděkování za péči po porodu pro personál nemocnice. Zejména bych ráda poděkovala primáři Hrubanovi.

 Vástava Obilní trh

Obrazy si můžete prohlédnout na odd. šestinedělí na Obilním trhu i v Bohunicích a na gynekologickém oddělení na Obilním trhu.

Všechny aktuality