Česká asociace dul vzdělává svoje členky

Nápad na vzdělávání dul porodními asistentkami vznikl už před několika lety – a byl nejen asistentkami z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno vřele přijat.

Vedoucí Centra porodní asistence GPK FNB Miloslava Kameníková  před nedávnem českým dulám představila prezentaci Pohled na dulu očima zdravotníka, na které spolupracovala s Alžbětou Samkovou z Centra porodní asistence Bulovka.

Sama k tématu poznamenává: „Dula doprovází rodičku k porodu už téměř třicet let. A prochází to vývojem, tak jako všechno.“  Zdravotníci i duly už  dávno dokážou najít společnou řeč. Základem úspěchu je správná komunikace všech zúčastněných stran. Všem jde především o to, zavést na porodní sály dobrou praxi, jde o spokojenost rodičky, o to poskytnout jí podporu u porodu. Dula má pak podíl na péči o těhotnou a rodící ženu i po porodu.

Duly už pro zdravotníky nejsou nic nového, v průběhu let se to celé kultivuje...

Miloslava Kameníková dodává: „Duly už pro zdravotníky nejsou nic nového, už nevidí "rudě", když se řekne dula, v průběhu let se to celé kultivuje. I v rámci Centra porodní asistence vzájemnou a dobrou spolupráci s Českou asociací dul vnímáme jako další úkol nebo projekt. Přejeme si, aby z ní profitovaly všechny tři strany, tzn. porodní asistentka – dula – rodiče."

Celodenní seminář s její účastí se konal v sobotu 28. ledna 2023 a v řadách posluchaček se sešly duly doslova z celé republiky.

Všechny aktuality