Konference STARTGYN vtáhla studenty do porodnictví a gynekologie

Čtvrtý ročník interaktivní konference Startgyn se uskutečnil na konci března v Simulačním centru Masarykovy univerzity. Studenti čtvrtého až šestého ročníku všeobecného lékařství měli možnost nakouknout pod pokličku gynekologii a porodnictví a zažít si obor v praxi. 

 

 

Dopolední část programu byla věnována přednáškám. Studenti se dověděli základní informace o klíčových tématech v oboru. V porodnické části získali znalosti o základech CTG, akutních stavech v porodnictví, porodním mechanismu a jeho komplikacích, ale například také o ošetření poranění hráze. V gynekologické části nabyli znalosti o chování na operačním sále, úvodu do laparoskopického operování, gynekologickém ultrazvuku a častých situacích, se kterými se mohou v praxi setkat.

 

 

Odpolední část programu byla workshopového charakteru. Studenti rozdělení do čtyř skupin si mohly otestovat vše, co se na Gynekologicko-porodnické klinice FN Brno v běžném režimu dělá. Vyzkoušeli si šití epiziotomie i rupturu plodových obalů. Na druhé zastávce si detailně vyzkoušeli, jak vést porod, včetně komplikovaných poloh dítěte. Tato znalost jim výrazně pomohlo na třetím, náročnějším stanoviště, konkrétně na simulátoru Victoria, kde si vyzkoušeli vést porod včetně komunikace s rodičkou a užití analgetik. Museli z vteřiny na vteřinu řešit také potrat či náhlou příhodu břišní.

 

 

Praktická cvičení pomohlo studentům lépe se vcítit do gynekologicko-porodnické problematiky, navnímat obor i pochopit potřeby pacientek a poznat základní komplikace v provozu. Studenti tak dostali velmi cennou zpětnou vazbu především v tom, kde jsou jejich znalosti dostatečné a kde je třeba je ještě doplnit. Stejně tak se mohli utvrdit v tom, zda je problematika gynekologie a porodnictví láká a zda je nezalekne rychlý ambulantní provoz nebo nečekané stavy na porodním sále.

 

Věříme, že STARTGYN konference byla úspěšnou událostí, která nadchla další zájemce o obor gynekologie a porodnictví, a že je to posune dál k jejich budoucímu povolání.                                                  

            
Všem účastníkům děkujeme a již nyní se těšíme na další ročník!

Všechny aktuality