Doprovod při porodu

Velmi nám záleží na tom, aby od nás maminka odcházela s těmi nejlepšími zážitky a dojmy z porodu. K tomu může napomoci přítomnost osobního doprovodu, nejčastěji se jedná o partnera či partnerku, sestru, kamarádku, maminku či dulu. Do naší porodnice s Vámi mohou přijít až dvě doprovázející osoby. Za tuto službu nevybíráme žádné poplatky.

Doprovod má být rodící ženě především psychickou podporou. Přítomnost blízké osoby může zmírňovat strach, napětí a stres. Maminka má možnost konzultovat svá porodní přání, která se mohou v průběhu porodu měnit. Doprovázející osoba může ale pomoci také po fyzické stránce - s chůzí, při změnách poloh, podávání nápojů, být oporou při ulevování bolesti, masírovat záda, dotýkat se, držet za ruku. Doprovod může být přítomen po celou dobu porodu od chvíle, kdy rodičku přijmeme a uložíme na porodní pokoj. Může ale kdykoliv odejít, občerstvit se a zase se vrátit.

Po porodu je doprovod přítomen u prvního ošetření miminka. Všichni po celou dobu zůstávají na porodním pokoji. Probíhá  bonding matky s dítětem. Pokud by nebyl možný, může jej s dítětem provést doprovázející osoba.

Je ale důležité zdůraznit, že doprovázení k porodu není nezbytné. Každé ženě se u nás věnuje kvalifikovaná porodní asistentka, která je jí oporou, průvodcem a rádcem. Nikdo by neměl být k doprovázení k porodu jakkoliv tlačen. Rozhodnutí by mělo vycházet z jeho či její vlastní vůle. Porod je velmi intimní chvíle, která často vzbuzuje spoustu pozitivních, ale i negativních emocí. Nejen rodička, ale i doprovod by na to měli být připraveni, nebát se před sebou projevit strach a být si oporou.

Všechny kroky