Porod začíná

Porod může v případě donošeného těhotenství začít přirozeně kdykoliv mezi 37. – 42. týdnem těhotenství. Pouze 5 % dětí se rodí přesně v den, který byl určený jako termín porodu.  Jak žena u probíhajícího porodu pozná, že je ten správný moment vyrazit do porodnice?

Na tuto častou otázku neexistuje jednoduchá, jednoznačná odpověď. Některé ženy samy mají potřebu být sledovány, cítí se bezpečně, když jsou v nemocnici už od začátku porodu, jiné plánují porod nechat rozběhnout doma a přijet až v jeho průběhu.  

Mezi důvody, proč by se žena měla vydat do porodnice, patří následující: 

 1. Odteče plodová voda (PV): 
  - Je-li plodová voda čirá, má-li žena negativní test na streptokoka (SAG – streptococcus agalacitae) a cítí pohyby dítěte, doporučujeme jí přijet nejpozději 4 hodiny po odtoku plodové vody. 
  - Má-li plodová voda zelenou nebo hnědou barvu, nebo má-li žena pozitivní test na streptokoka, je důležité být v porodnici co nejdříve. 
 2. Žena cítí děložní stahy: 
  - Poslíčci: jde o bolesti, které chystají porodní cesty a připravují maminku na porod. Poslíčci se mohou vyskytnout i tři týdny před porodem. Poznáme je podle toho, že jsou co do frekvence i síly nepravidelné. V tom případě doporučujeme teplou sprchu, masáž, odpočinek, klid… 
  - Kontrakce: jedná se o pravidelné stahy dělohy, které postupně zesilují, nutí ke změně pozice a žena je začíná rozdýchávat. Jakmile kontrakce trvají alespoň dvě hodiny a interval mezi nimi se sníží pod 10 minut, doporučujeme vyrazit do porodnice. 
 3. Krvácení  
  - Při krvácení jasnou barvou v intenzitě menses a více doporučujeme volat 155. 
 4. Další stavy 
  - Pokud žena omdlévá, zvrací, má průjem nebo necítí pohyby dítěte, měla by okamžitě přijet do porodnice. 

Když si nejste jistá, jestli už přišel ten správný moment, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit a svou situaci zkonzultovat. Stejně tak doporučujeme zavolat na vybraný porodní sál ještě před odjezdem do porodnice. Sdělíme vám, jak je momentálně obsazený a poradíme další postup: 

Ambulance porodnice pracoviště Bohunice: 532 233 961 

Ambulance porodnice pracoviště Obilní trh: 532 238 285 

Všechny kroky