Průběh porodu

Průběh fyziologického porodu se dělí na tři části - porodní doby. Postupně si představíme jak jednotlivé fáze probíhají a co během nich můžete čekat a na co je dobré se připravit.

První doba porodní  

První době porodní se také říká otevírací. Začíná totiž s pravidelnými kontrakcemi (tedy děložními stahy), které otevírají porodní cesty. První doba porodní končí v okamžiku, kdy se otevřou zcela – tedy na cca 10 cm. 

Kontrakce zřejmě budete vnímat jako pravidelně se stahující dělohu. Stahy přicházejí ve vlnách, jejich síla i frekvence postupně narůstá, dosahuje vrcholu a následně pomalu odeznívá. Jejich hlavním účelem je posunutí miminka směrem „k východu“.  

Děloha je sval, ke své práci potřebuje klid, kyslík a energii. Právě proto je vhodné, budete-li během kontrakce dýchat tzv. břišním dechem, který miminku zabezpečí dostatek okysličené krve. Při kontrakci je také nutné se co nejvíc uvolnit. Energii můžete doplňovat sladkými nápoji, hroznovým cukrem či lehkým jídlem, jako je čokoláda, piškoty, banán apod. 

Kontrakce jsou obvykle doprovázeny různou mírou nepohodlí – bolestmi různé intenzity a rozsahu, u kterých se navíc během porodu mění charakter. Každá žena je jiná, a tak se liší i vnímání intenzity stahů. Počáteční kontrakce jsou obvykle citelné v oblasti podbřišku (či také beder), následně se bolestivost přesouvá na celé břicho, někdy až do třísel, kyčlí či zad. 

Bolest a její vnímání můžeme ovlivnit různými metodami. Nejprve zkoušíme ty nefarmakologické - pohyb, polohování nebo tzv. porodní tanec. Časté střídání poloh může zkrátit délku porodu. Můžete se hýbat intuitivně podle toho, ve které poloze budou kontrakce snesitelnější a lépe zvladatelné.  

Bolestivé stahy se dají zmírnit také teplou sprchou či pobytem ve vaně. Bolesti zad během porodu se dají utlumit masáží nebo aroma masáží, akupresurou, bolestivá místa můžeme také nahřívat pomocí polštářků. Vjem bolesti zmírní také zvukové projevy, včetně tzv. vokalizace. 

Můžeme vám nabídnout i farmakologické řešení jako jsou čípky, analgetika ve formě infusí nebo epidurální analgezie.  

Stejně jako se liší rodičky, liší se i průběh porodu. Bude tedy na vás, abyste si našla nejvhodnější způsob zvládání bolesti podle vlastních potřeb. My vám rádi poradíme nejrůznější možnosti. Stejně tak budeme v průběhu první doby průběžně a pečlivě sledovat jak Váš stav a stav Vašeho miminka v děloze, a také vyhodnocovat, jak se porod vyvíjí a postupuje.  

Druhá doba porodní

Druhá doba porodní začíná v okamžiku, kdy se porodní cesty plně otevřou a končí vlastním porodem miminka. U žen, které rodí poprvé, je tato doba obvykle delší než u žen, které už dítě mají.

Na přelomu první a druhé doby porodní může nastat přechodný útlum kontrakcí, což je častější u prvorodiček. U maminek, které už někdy rodily, kontrakce naopak mohou být intenzivnější, často s nutkavým pocitem tlačit. Tento tlak způsobuje hlava miminka, která postupně sestupuje porodní cestou dolů. Postupně se mění také bolestivá místa.

Žena si polohu obvykle volí opět intuitivně. Někdy je ovšem nutné se řídit nejenom jejím přáním, ale brát také v úvahu stav dítěte a celkový postup porodu. V této fázi můžete ležet na boku, sedět, klečet, stát...

Přestože v tuto chvíli jsou porodní cesty už plně otevřené, nemusí to vždycky znamenat, že je nutné začít hned s aktivním tlačením. Někdy je naopak vhodné vyčkat, až hlavička dítěte samovolně sestoupí porodní cestou dostatečně hluboko, abyste se předčasným tlačením nevyčerpala.  Naše porodní asistentka vám vždycky ráda poradí, jestli je právě vhodné tlačit nebo naopak odpočívat. Je ale pravděpodobné, že v této fázi to poznáte intuitivně sama.

Během tlačení Vám doporučíme, abyste zavřela oči - předejde se tak popraskání žilek v očích, a také abyste pro tlačení využila dobu děložní kontrakce. Při samotném tlačení je nutné veškerou energii směřovat dolů do konečníku.

Při porodu hlavičky porodní asistentka aktivně chrání hráz, aby se předešlo porodnímu poranění. Obecně je v této chvíli nejlepší naslouchat porodní asistentce, která Vás navede, kdy tlačit a kdy naopak přestat a zbytek kontrakce pouze prodýchat.

V průběhu druhé doby porodní nasloucháme ozvám plodu po každé kontrakci.

Pokud plodová voda neodteče samovolně v průběhu první doby porodní, navrhneme vám na počátku druhé doby tzv. dirupci vaku blan, tzn. protržení plodových obalů.

Třetí doba porodní

Třetí dobu porodní obvykle vedeme tzv. aktivně. To znamená, že když se miminko narodí, necháme dotepat pupečník a mamince žilně podáváme Oxytocin/Methylergometrin, který napomáhá k odlučování placenty a působí preventivně i proti poporodnímu krvácení. Třetí doba porodní se totiž pojí právě s porodem porodního lůžka čili placenty. Při jejím odlučování možná ucítíte slabé kontrakce. Následně placentu včetně plodových blan za mírného tlačení porodíte. Porodní asistentka či porodník pak zkontrolují, je-li placenta celá.

Porod placenty by neměl trvat déle než 60 minut. Pokud se ji nedaří porodit přirozeně, je nutné ji vybavit manuálně. Provádí se to v celkové anestezii, takový zákrok trvá asi 20 minut.

Miminko bude celou dobu na Vašem těle, bude probíhat bonding, pokud si to sama nebudete přát jinak. Jakmile porodíte celou placentu, zrevidujeme porodní cesty a zašijeme případné porodní poranění.

Všechny kroky