Císařský řez

Co je císařský řez? Jde o porod plodu a placenty řezem v přední břišní a děložní stěně. Operace, která zachraňuje život maminky i dítěte, je v různých částech světa prováděna rozdílně často, v ČR jde asi o 25% porodů ročně (údaj z roku 2019).

K císařskému řezu přistupujeme buď náhle kvůli zdravotní indikaci matky či dítěte, nebo jej můžeme z mnoha různých důvodů, kvůli kterým není možné vést porod přirozeně, naplánovat.

Akutní císařský řez

O provedení císařského řezu vždy rozhoduje lékař, který Vám vysvětlí důvody operace. Poté podepíšete Souhlas s císařským řezem a Souhlas s anestezií, na které se s Vámi domluví anesteziolog.

Příprava na operaci je velmi rychlá. Výběr anestezie se řídí podle akutnosti operace, rozhoduje lékař-porodník a anesteziolog. Císařský řez se provádí buď v celkové anestezii (tzv. uspání) nebo regionální – přesněji epidurální či spinální. U posledních dvou typů rodička není uspaná, jde jen o znecitlivění těla od pasu dolů.

Plánovaný císařský řez

Operace se plánuje s předstihem v Ambulanci porodnice. Tady vybereme datum jejího provedení a porodní asistentka Vám pomůže zařídit nutná předoperační vyšetření, poskytne všechny potřebné informace a předá k přečtení Informované souhlasy (s císařským řezem a anestezií).

Co s sebou?

Na plánovaný císařský řez přijdete ráno v den operace (nejčastěji kolem 7 hodiny) a s sebou si přinesete všechno potřebné, i věci pro miminko. Mimo jiné budete potřebovat 6 kusů elastických obinadel nebo punčochy, které poslouží k prevenci krevních sraženin, a veškeré podepsané dokumenty, které jste od nás dostala. Šperky raději nechte doma. Výkon se provádí nalačno, tzn., že od půlnoci byste neměla nic jíst ani pít, nekouřit. Dostanete jen léky, které Vám lékař naordinoval.

Pokud nejste v narkóze, hned po narození Vám miminko ukážeme a po jeho ošetření neonatologem Vám je přineseme na krátký bonding na Vašem těle. Partner může být přítomný přímo na operačním sále pouze u plánovaného císařského řezu.  Váš doprovod ale většinou na miminko čeká v předsálí -  a to jak u akutního, tak u plánovaného výkonu. Hned po jeho vybavení je svědkem jeho ošetření a po krátkém bondingu s matkou miminko přesouváme na tatínkovo tělo. 

Maminku po operaci na den uložíme na jednotku intenzivní péče šestinedělí, kdy ji sledujeme, monitorujeme, a podáváme léky proti bolesti. Miminko jí pravidelně nosíme na kojení. Když se pak přesune na pokoj „Rooming-in“, má už děťátko u sebe po celou dobu. Domů spolu odcházejí obvykle 4. - 5. den po operaci. 

Veškeré tyto nezbytné pokyny Vám sdělí porodní asistentka v Ambulanci porodnice.

 

Všechny kroky