Ambulantní porod

Jako ambulantní nazýváme takový porod, kdy jsou žena i miminko zdravé, v dobré kondici a po hladce probíhajícím porodu odcházejí do 24 hodin domů. Jde vlastně o bezpečnou alternativu tzv. „domácího“ porodu. Je vhodný především pro maminky, které čekají druhé nebo další dítě a s porodem tedy mají zkušenosti.  

V takovém případě miminko v porodnici prochází jen základním vyšetřením, které je možné provést hned, jako je třeba prohlídka očí. Ostatní vyšetření – kyčlí, sluchu, metabolických vad, které se obvykle provádí mezi 48. a 72. hodinou po porodu, je nutné absolvovat vzápětí, a to v ambulancích ORL, ortopedie a registrujícího pediatra, který miminko přebírá do péče po odchodu z nemocnice. Na zajištění této péče je vhodné se s pediatrem domluvit ještě před samotným porodem.  

Rodičům, kteří se rozhodnou pro ambulantní porod, doporučujeme, aby si doma vše předem připravili a domluvili se na pomoci a podpoře se členy rodiny a blízkými. Je také dobré zajistit si péči komunitní porodní asistentky, která se umí kvalifikovaně postarat jak o ženu, tak i o novorozence.  

Ženám, které zvažují ambulantní porod, doporučujeme, aby toto své přání sdělily při příchodu na porodní sál přijímajícímu lékaři i porodní asistence, která je bude porodem provázet. Po vlastním porodu maminka obvykle čeká minimálně 2–4 hodiny pod dohledem porodní asistentky. Pokud vše proběhlo hladce a žena se cítí dobře, je možné definitivně rozhodnout o ambulantním porodu a maminku s miminkem propustit domů. 

 

Všechny kroky