Bonding

Bonding (z anglického slova propojení, připoutání) je proces, který podporuje prvotní, bezprostřední pouto mezi matkou a novorozeným miminkem. To vzniká už během těhotenství a po porodu díky přirozeným hormonálním změnám v těle matky i dítěte ještě nabývá na síle, jsou-li pro to optimální podmínky.

První dotek maminky s dítětem bezprostředně po porodu představuje velikou změnu. Jejich vzájemný vztah přechází do nových fází, pouto se vyvíjí. Když miminko zůstane s matkou v nepřerušovaném kontaktu, má to pro ně navíc další přínos, a to je tvorba zdravého mikrobiálního prostředí, které pozitivně ovlivňuje jeho imunitní systém.  

V naší porodnici si dobře uvědomujeme, jak je nerušený kontakt maminky s dítětem důležitý, doporučujeme jej a plně podporujeme! Rodiče po porodu proto necháváme s miminkem v klidu, tichu, přítmí… Umožňujeme jim tak prožívat tyto vzácné okamžiky v úplném soukromí. Dítě leží na matčině těle – kůže na kůži, ona jej tak přirozeně zahřívá a oba jsou přikryti teplou dečkou. Máme zkušenost, že základní nerušený bonding by měl trvat dvě hodiny, ale s ohledem na vaše přání a potřeby a možnosti porodního sálu, je možné se domluvit na individuálním přístupu.

Když dojde k tomu, že bezprostřední bonding s maminkou není možný – třeba kvůli porodním komplikacím nebo císařském řezu, nabízíme možnost bondingu s tatínkem nebo někým jiným z rodiny.  

Všechny kroky