Kojení

Výživa je jednou ze základních potřeb dítěte. Nesčetnými vědeckými výzkumy je opakovaně potvrzovaný význam vlivu kojení pro dítě i pro matku. Kojení je prevencí vzniku alergií, infekčních a gastrointestinálních onemocnění, ovlivňuje růst dítěte, jeho kognitivní funkce nebo civilizační onemocnění, která by se u něj mohla projevit později. 

  • Kojení a krmení vlastním mateřským mlékem je ohromně důležité pro všechny děti, ale obzvlášť pro děti nedonošené nebo nemocné.  
  • Mateřské mléko je přirozená substance, která se mění podle potřeb miminka. Střevo, jeho mikrobiální osídlení, zodpovídá za zdravotní stav člověka. V případě, že je dítě kojeno, jeho střeva fungují dokonale.  
  • Kojení je v České republice součástí Národního programu podpory zdraví a součástí preventivních programů pro 21. století. Organizace WHO a UNICEF doporučují, aby maminka dítě jen kojila do jeho šesti měsíců a pak v něm pokračovala spolu s přikrmováním až do jeho dvou let – podle potřeby a přání i déle.  

Aby kojení bylo dobře ukotveným každodenním zážitkem, příjemným pro maminku i dítě, je nutné v prvních dnech po porodu úspěšně a dobře začít. Je důležité zahájit kojení ideálně do půl hodiny po porodu. Kojení by mělo probíhat bez omezování jeho délky nebo frekvence. Klíčem k úspěchu je správné přisátí miminka. Jedině pak dostává dostatek mléka.  

V naší porodnici děláme vše pro to, abychom maminkám byli v prvních chvílích a dnech kojení těmi nejlepšími průvodci. Ženy k nám přicházejí s velmi různorodými představami a informacemi. Po letech zkušeností vám upřímně doporučujeme, abyste během těhotenství navštívila kurz kojení nebo konzultaci o něm. Čím kvalitněji se připravíte, o to více si první chvilky s vaším miminkem užijete!  

Kurz Kojení, na který si vás dovolujeme pozvat, jsme sestavili na základě našich dlouholetých zkušeností a pravidelně jej aktualizujeme podle nejnovějších studií a trendů. V této oblasti spolupracujeme s organizacemi Mamila a Laktační liga.  

Na našem kurzu se věnujeme polohám a správnému přisátí dítěte jak v prvních dnech, tak během celé délky kojení. Hovoříme o důležitosti kontaktu kůže na kůži, o stravě kojící ženy, o frekvenci kojení. Ukazujeme, jak poznat, že miminko pije správně. Seznamujeme s postupy při řešení nejčastějších problémů, se kterými se maminka při kojení může setkat. Otevíráme také otázku odsávání mateřského mléka a krmení z lahve.  

Ženám po porodu také nabízíme možnosti laktačního poradenství.  

Všechny kroky