Poporodní péče o ženu

Časné poporodní období začíná bezprostředně po porodu placenty a trvá zhruba následující dvě hodiny. V tomto čase vám zkontrolujeme porodní cesty a ošetříme případné porodní poranění. Po celou dobu ale dbáme na to, abyste se mohla nerušeně věnovat především svému miminku. Pokud si to ovšem nepřejete jinak.

V případě normálního porodu zůstáváte – a s vámi případně i partner – s dítětem v porodním pokoji. Porodní asistentka během této doby sleduje Vaši celkovou kondici, kontroluje poporodní krvácení, zavinování dělohy i adaptaci novorozence. Je optimální, pokud také proběhne první samopřisátí dítěte k prsu, které podporuje včasný nástup laktace.

Rodiče mají po dvouhodinovém bondingu následující tři možnosti:

  1. Sestra z novorozeneckého oddělení miminko přenese na vyšetření neonatologem. Maminka má mezi tím možnost se občerstvit, osprchovat, odpočinout si. Potkají se na oddělení šestinedělí, jakmile bude maminka připravená.
  2. Osoba, která vás doprovází k porodu může jít se sestrou a být miminku celou dobu jeho pobytu na neonatologii na blízku.
  3. Požádáme neonatologa, aby přišel miminko vyšetřit na porodní box.

Informaci o tom, které z možností dáváte přednost uveďte prosím do svého porodního přání nebo sdělte své porodní asistentce. 

Porodní asistentka mezitím znovu zkontroluje Váš stav, především krvácení, vitální funkce apod., a nabídne Vám něco k jídlu a pití. Pokud se cítíte dobře, porodní asistentka Vás doprovodí do sprchy. Po porodu je také žádoucí se vymočit (napoprvé nejlépe právě ve sprše). Asistentka vám pomůže obléknout si suché a čisté prádlo, včetně porodnických vložek. Pokud si nepřejete tzv. ambulantní porod, doprovodí Vás na oddělení šestinedělí.

Oddělení šestinedělí organizujeme jako tzv. rooming-in, což znamená, že matka a miminko nechceme zbytečně oddělovat, jsou co nejvíc spolu, což podporuje bonding i časný nástup laktace.

Všechny kroky