Oddělení šestinedělí

Na oddělení šestinedělí, které je organizováno systémem tzv. rooming-in, o vás pečují porodní asistentky. I po porodu dále pravidelně sledují váš stav, tzn. vitální funkce, proces zavinování dělohy a odchodu očistků, potřeby i případné potíže (např. s výživou, hydratací, vyprazdňováním, duševní pohodou apod.).

Průběžně posuzujeme hojení případného porodního poranění, průběh laktace a kojení. Pokud porodní asistentky zjistí, že máte nějaké obtíže nebo se váš zdravotní stav začne komplikovat, všechno řeší v součinnosti s lékařem.

Po přijetí na oddělení šestinedělí, ke kterému dochází po normálním porodu a pokud se děťátko dobře adaptuje, jste na poporodním pokoji stále spolu. Kondici vašeho děťátka sledují neonatolog a neonatologická sestra či porodní asistentka. K dispozici u nás máte nejen je nebo laktační poradkyně, ale i nutriční terapeutku či fyzioterapeutky, které pomohou a poradí, například se zpevněním svalů břišní stěny a pánevního dna.                               

V případě, že jste rodila císařským řezem, převezeme vás na oddělení šestinedělí přímo z operačního sálu. První den strávíte na pooperačním pokoji. Miminko je v té době v péči neonatologického oddělení. Pravidelně vám je přinášíme ke kojení. Po uplynutí alespoň dvanácti hodin po operaci vám porodní asistentka pomůže vstát z lůžka a doprovodí vás do sprchy. V případě, že vše probíhá hladce, jste přemístěna na standartní pokoj pro nedělky. Péče o vás se pak v zásadě neliší od péče o ženu po fyziologickém porodu (viz výše). Předání děťátka do vaší plné péče (tzn. v systému rooming-in) se odvíjí jak od vašeho stavu, tak od kondice dítěte.

Obvyklá délka pobytu u nás je po fyziologickém porodu 48 - 72 hodin (2 - 3 dny), po císařském řezu pak cca 4 - 5 dní. Vše se odvíjí od stavu matky i dítěte, ale i načasování odběru krve z patičky na vyšetření metabolických vad (provádí se 48 - 72 hodin po porodu). V případě, že domů odcházíte hned druhý den po porodu, pediatr novorozenci neodstřihuje pupeční pahýl, ale nechá jej samovolně zaschnout a odpadnout.

V průběhu celého období šestinedělí se váš organismus postupně vrací do normálu. Miminko si zvyká na venkovní svět a vy na svou novou roli.

Organizační uspořádání:

  • dvou až třílůžkové standardní pokoje (sprchy a WC ve společném užívání) a pooperační pokoj
  • pokoj nadstandardní – jednolůžkový s vlastním sociálním zázemím. Je zde k dispozici i mikrovlnná trouba, varná konvice, lednice, televize a hifi věž
  • pokoje polonadstandardní – jednolůžkové, se sociálním zázemím a lednicí ke společnému užívání i pro sousední pokoj
    Nadstandardní pokoj umožňuje pobyt partnera (nebo jiného rodinného příslušníka) na přistýlce bez nároku na stravu.

Není možné si rezervovat lůžko nadstandardního pokoje na oddělení šestinedělí s předstihem. Nadstandardní pokoje je možno si zarezervovat až při příjmu na porodní sál.

Všechny kroky