Perinatální ztráta

„Nic není tak nesnadné, jako najít vhodná slova pro velkou bolest.“
Těhotenství a narození miminka je obvykle spojeno s radostným očekáváním a přípravou na příchod nového života. Bohužel ani současná kvalitní zdravotní péče nedokáže odhalit všechny procesy odehrávající se v lidském těle.

Stává se, že těhotenství nemá šťastný konec a maminka se na běžném vyšetření nečekaně dozví, že jejímu miminku přestalo bít srdce ještě před porodem.  

Ztráta miminka je velmi bolestnou životní zkušeností, kterou zažije v České republice přibližně 600 maminek ročně. Rodiče se náhle octnou v situaci, na kterou se nikdy nemohou předem připravit a najednou musí řešit řadu úkonů spojených s úmrtím vlastního dítěte. Zároveň si kladou velké množství bolestných otázek, proč se to stalo právě jim, co mohli udělat jinak a proč právě jejich miminko zemřelo.

Porod mrtvého miminka je pro rodiče emočně extrémně náročná situace. Těžce jej prožíváme i my, zdravotníci. Snažíme se, jak je v našich silách být pro rodiče od první chvíle oporou a citlivým a respektujícím partnerem v provázení během porodu mrtvého miminka. Naším cílem je, aby cesta zármutkem a truchlením byla pro rodiče co nejméně traumatizující. Spolupracujeme s řadou organizací, které při perinatální ztrátě poskytuje rodičům pomoc, např. v podobě tzv. memoryboxů Dítěte v srdci www.ditevsrdci.cz

Oporou je pro nás i zpětná vazba od rodičů, kteří ztrátou miminka prošli.  Mezi ně patří i příběh paní Kateřiny Jelínkové z Brna, která před lety zažila ztrátu miminka těsně před porodem a ve své osobní zpovědi hovoří o této životní zkušenosti, o porodu a o rozloučení se s miminkem. Vážíme si, že s námi svůj příběh sdílí a nabízíme vám jej společně k přečtení: Můj příběh o Elišce. Paní Jelínková na základě svého osobního prožitku vytvořila také brožurku pro rodiče po ztrátě miminka. Brožurka obsahuje řadu praktických informací a rad, ze kterých mohou rodiče čerpat nejen během porodu, ale i po návratu z porodnice. Brožurka je volně ke stažení zde: www.prazdnakolebka.cz

Velkou informační oporou zdravotníků je Informační linka k perinatální ztrátě www.perinatalniztrata.cz, kterou v roce 2020 spustila profesní organizace porodních asistentek UNIPA. Linka je určená pro zdravotní, pečující či jiné odborné profese, ale je otevřená i pro rodiče, kteří jsou ztrátou miminka přímo zasaženi. 

V péči o rodiče při perinatální ztrátě se snažíme rozšiřovat naše vzdělání a hledáme a využíváme nové možnosti jejich podpory. Nemáme možnost a schopnosti změnit to, co se rodičům stalo, ale je naším cílem v maximální míře zmírnit dopady této smutné události v dalším životě truchlících rodičů.

Všechny kroky